Jak ocenić autentyczne dokumenty kolekcjonerskie - recenzja i porównanie

Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest niedługa, ale intensywna. Standard topowych dokumentów kolekcjonerskich zdobył poziom mistrzowski. Niestety, jak w każdej branży, występują producenci którzy usiłują oferować marne produkty za wysokie ceny. Z tego powodu zawsze warto sprawdzić opinie przed zakupem!

Pierwszą i niezwykle podstawową cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest tworzywo, z którego zostały zrobione. Jest to konkretnie ten materiał który brzmi „metalowo" kiedy rzuci się dokumenty na blat stołu. Poliwęglan to taki materiał, który jest twardszy od typowego PCV, ciężej się odkształca, słabiej podatny na ciepło.

Najważniejszą zaletą jest to, że można w nim grawerować laserowo. Warto przeznaczyć nieco więcej, ale posiadać dokument, który nie rozpadnie się po miesiącu.

dowód kolekcjonerski

W produktach z poliwęglanu dane są grawerowane, co możecie poczuć przesuwając po nich paznokciem. Co ciekawsze, pod właściwym kątem grawerowane elementy wykazują przeważnie lekko srebrzysty połysk, który jest niemożliwy do uzyskania przy użyciu typowego druku. Oryginalne dokumenty tożsamości mają elementy dostrzegalne jedynie w oświetleniu ultrafioletowym. Aby sprawdzić obecność nadruku UV, konieczna będzie odpowiednia lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").

Kolejną ważną cechą dokumentów najwyższej jakości są elementy wypukłe, które możecie poczuć dotykiem. Te elementy są bardzo istotne dla solidnego dokumentu kolekcjonerskiego. Do kluczowych zabezpieczeń tego charakteru zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - przekształca kolor w funkcji od kąta widzenia. Kinegram - hologramowy element zabezpieczający, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - modyfikowalne laserowo obrazy, Relief - wyczuwalne dotykiem wpusty lub wzniesienia. W topowych dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów musi wynosić blisko 100% kompatybilności z pierwowzorem. Tanie imitacje albo w wcale nie posiadają nadruku UV, albo jest on zrobiony niedbale.

Szczególny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim też!), jaki daje efekt przestrzenności. Mega fajna rzecz i wymagająca do sfałszowania! Bogactwo ofert powoduje, że wybór właściwego produktu może być nie lada wyzwaniem. Detale zazwyczaj świadczą lepiej niż charakterystyka na stronie. Nadmiernie lekkie lub zbyt cienkie dokumenty to sygnał, że producent oszczędzał na materiale.

Ostatnią, ale nie gorzej znaczącą cechą dobrej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest możliwość ich weryfikacji przed zakupem. Lepiej zaczekać dzień dodatkowo, ale dostać obrazy gotowego dokumentu, nim zostanie wysłany. Przedstawione 10 cech to podstawowe wskaźniki, które pomogą Ci rozróżnić rzeczywiście premium produkt od taniego podróbki. Warto kupić pojedynczy, ale dobry dokument, aniżeli kilka marnej klasy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *